چرت و پرت های یک روان نا آرام

هر چه میخواهد دل تنگت بگو

چرت و پرت های یک روان نا آرام

هر چه میخواهد دل تنگت بگو

جامعه نو

همیشه از مشکلات حرف زدیم ولی هیچ راه حل عملی بیرون ندادیم:
فاز ضفر: مسجد اصفهانی ها رو پیدا کردم که بجا مانده های بچه های فعال توش سنگر گرفتن و سعی میکنن از فکرشون و از تفکراتشون دفاع کنن.
نیروی انسانی مهمترین مسئله و حیاتی ترین مسئله برای شروع یک حرکته که الحمدلله آدمای دست و پا بسته ای نبودن و بیکار ننشسته بودن.
فازیک : باید فکر ها رو پیدا کرد باید ایده ساز ها رو از توی این جمع پیدا کرد ، باید عملگرا ها را پیدا کرد ، باید خوش بیان ها رو پیدا کرد .
این دسته بندی ساده میتونه خیلی مسائل رو جلو بندازه و تقسیم کار ها رو راحت بکنه بعداز اون حد توانایی ها مشخص بشه.
فاز دو : ساختار فکری و ساختار عملی باید ایجاد بشه تا بتونه از افراد درتوانایی هاشون به حد مورد نیاز استفاده کنه.
هسته مرکزی که شامل همون افراد خوش فکر و ایده سازه میشه که این مسئولیت رو به عهده دارند .
برای مثال پنج نفر جمع میشن میگن ما پنج نفریم توانایی مالی ما پنج نفر پنجاه هزار تومنه توانایی عملی ما به اندازه پنج نفر نیروی انسانیه بهترین کاری که میتونیم بکنیم اینه که یه کاتالوگ آموزشی چاپ کنیم دو جعبه شیرینی بخریم یه میز ورداریم ببریم یه جای خوب ، روی ذهن مردم تاثیر بذاریم و شیرینی بدیم ، در وحله اول ملت فقط شیرینی رو میبینن فردا میان میگن برای چی شیرینی دادن بعد یاد کاتالوگ آموزشی می افتند این کاتالوگ باید بارها و بارها نمایش داده بشه و در برنامه های دیگه هم شرکت داده بشه تا تاثیر خودش رو بصورت عمیق بذاره پس طرح کاتالوگ ها باید بدون تاریخ باشه و ماندگار نگهداری از اون هم مهم تا هیزینه ها افزایش پیدا نکنه.
فاز سه: وقتی هسته مرکزیشروع به فعالیت بکنه افراد جدیدی به گروه اضافه میشن که هرکدوم فکر و عقیده خاص خودش رو داره و هدف خودش رو دنبال میکنه در این مرحله اهداف اولیه گروه آرمانها و عقاید شکل گیری گروه بصورت رهبری و فرماندهی بروز پیدا میکنه پس از باید این موضوعات بررسی و انتخاب بشن تا بعد از گسترش دچار تفرقه و اختلاف نظر نشوند.
درست مثل جامعه ای که ما سی و خورده ای سال پیش تشکیل دادیم تفکرات اولیه زیبا و فراموش نشدنی بودند بعد دچار روزمرگی شدیم و عقایدمون یواش یواش تغییر کرد و اسمشو گذاشتیم واقع بینی و آزاد اندیشی.
پس یه اساس نامه لازم داریم که شامل اهداف ، آرمانها ، شیوه عمل و ... است.
هدف اصلی مصلما فرهنگه ولی فرهنگ بدون عمل هیچه.
معضل مهمی که جامعه درگیرشه بیکاریه پس اگر گروه به پاسخ گویی این معضل دست پیدا کنه بهترین عملکردش رو بدست میاره.
در کل حل کردن دغدغه های مهم بسیار در مردم تاثیر گذاره ولی باید در نظر گرفت مه جو زده عمل نکنیم مثلا همه درگیر یک پروژه ایم که به نتیجه برسه پنجاه درصد رو جلو رفتیم بعد جو جامعه میره به سمت یک موضوع دیگه اینجا باید روی کار خودمون پیش بریم و جو زده عمل نکنیم .
فاز چهارم : ساختار ، چهارچوب ، شیوه عمل ؛ سی و خورده ای سل پیش با تفکرات و آرمانهای خاص و چهارچوب معینساختاری رو تشکیل دادیم که جامعه ی الانمون رو تحویل داده، این ساختار به گونه ای تدوین شد تا بتونه خودش رو عیب یابی کنه و مشکلات رو رد بکنه منتهی با بهانه های مختلف از جمله تحریم و جنگ و غیره از زیر این عیب یابی ها شانه خالی کردند ساختار کلی جامعه یک الگوی برای ما تا بتونیم ساختار گروه خودمون رو تشکیل بدیم منتهی نباید ازش کپی برداری کنیم ساختار سیاسی ما فساد آوره چرا که لابی گری و جو رسانه ای اولویت داره در حالیکه مصلحت و عملکرد علمی باید اولویت داشته باشه نظارت ها ضعیف و قوانین بازدارنده ضعیف تر ساختار اداری فساد آور و بروکراسی اداری بسیار پیچیده طولانی و انرژی بره ساعات کار مفید میانگین کمی داره این درحالیه که برخی افراد تمام وقت درگیر ارباب رجوع بوده و برخی بیکارند این به معنی مدیریت ضعیف در سطح ریز و کلان جامعه است .
نکات بالا برخی از مشکلات این سیستمه مشکلات کلان و بزرگتری هم هست که اصولا قوه مجره مقننه و قضاییه باید اون رو رفع میکردند ولی نکردند.
ما تلاش داریم تا جامعه ای کوچک درون جامعه ای بزرگ بنا کنیم که سیستم بهینه تری دارد و مشکلات سیستم بزرگ تر را یدک نمیکشد.
فاز پنجم: ساختار ، تفکر و آرمان یا هدف مشخص شده مرحله اصلی شروع میشه در این مرحله باید برنامه ریزی های دقیق همراه با هزینه ها پیامد ها و انتظارات برنامه ها تبیین بشه ، برنامه ها باید بگونه ای باشد تا از همه توان استفاده بشه مسایل مالی در اون در نظر گرفته باشه و نضارت هایی برای جلو گیری از فساد برقرار باشه ، بحث نظارت از مهمترین مقوله های جامعه ماست همه ارکان گروه باید نظارت بشن و این عمل باید از ابتدای شروع کار شکل بگیره تا نهادینه بشه .
حال یک قدم به جلو برمیداریم به مدارس میرویم در خیابان ها در سالن ها برنامه های فرهنگی ایجاد میکنیم در شادی ها همانقدر فعال عمل میکنیم که در عزاداری ها فعال عمل میکنیم اگر فردی منکری را انجام داد ما نهی را بصورت عالمانه انجام میدهیم و امر به معروف را در نهایت احترام به جامعه ابراز میکنیم .
مدارس میتواند مهمتریم قسمت کار باشد نیرویی به مراتب قوی تر از همه ی جامعه فکر نو اندیشه نو نگاه نو و عملکرد نو پس نقشی توام در بازسازی یک جامعه دارند برای آنها برنامه ریزی کنیم اکثرا تفریح مناسبی ندارند برای آنها تفریح ایجاد کنیم اکثرا در درس ها کمک ندارند کمک آنها باشیم . اکثرا برنامه ای برای آینده خود ندارند با توجه به توانایی و نیاز جامعه در آینده راهنمای آنها باشیم.
در نهایت این که وقتی ما پاسخی برای یک مشکل ارایه کنیم افراد دیگر به نزد ما میآیند اینگهنه میتوان مشکل بعدی را حل کرد و به جلو رفت.
موفق و پیروز باشید.
پ.ن. هنوز کمی خامه و ادبیات محاوره قاتیشه
  • ۹۶/۱۰/۲۳
  • mad minde

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی